Twitter'da Doğal Etkileşim ve Takipçi Artırma Yöntemleri

Twitter'da Doğal Etkileşim ve Takipçi Artırma Yöntemleri

Twitter'da Doğal Etkileşim ve Takipçi Artırma Yöntemleri

Twitter sayfanızda daha fazla etkileşim sağlamak ister misiniz? Kim istemez ki dediğinizi duyar gibiyim. :) İşte Twitter etkileşiminizi arttırmak için size çok iyi fikirler verebilecek 14 Twitter istatistiği (twitter etkileşim hilesi değil ama etkili ipuçları :)

1) Görsellerin Gücü Adına

Görselli tweetler görselsiz tweetlere göre; %150 daha fazla retweet, %89 daha fazla beğeni, %18 daha fazla tıklama alıyor.

Bu istatistiklerden de anlaşılacağı gibi tweetlerinizde görsel kullanmanız, etkileşim oranınızı büyük oranda arttıracaktır.

2) Videolar İşe Yarıyor

Videolu tweetler %28 daha fazla retweet alıyor.

Tweet formatlarınızda aralarda videolar paylaşarak hem tweet çeşitliliğinizi arttırabilir hem de daha fazla RT’ye sahip olabilirsiniz.

3) Hashtagler İlgi Çekiyor

Bir veya daha fazla hashtag kullanılan tweetler %55 daha fazla beğeniliyor ve retweet ediliyor.

Tweetlerinizde içeriğinizle ya da sektörünüzle alakalı hashtagler kullanarak daha fazla kişiye ulaşabilir, retweet sayınızı arttırabilirsiniz. Özellikle #TT (Trending Topics) olan bir hashtagi kullandığınız zaman ne kadar etkili olduğunu kısa sürede görebilirsiniz. :)

4) Tırnak İşaretinin Etkisi

Alıntı işareti kullanılan tweetler %55 daha fazla beğeniliyor ve retweeet ediliyor.

Ünlü birinin ya da sektörünüzle alakalı güzel ya da faydalı bir sözü alıntı işareti ile paylaştığınızda bunlar Twitter kullanıcıları tarafından daha fazla ilgi görüyor. Bunun sebebinin de hem bir sembolün göze çarpması hem de sürekli çalıp çırpıp kendi sözüymüş gibi kopya tweet atanlardan bıkılmasının olduğunu düşünüyorum.

5) Ünlem Kullanma

Ünlem işareti kullanılan tweetler kullanılmayanlara göre daha fazla retweet alıyor.

Özellikle tweetlere kısa başlıklar yazarak, bu başlıkların sonunda da ünlem işareti kullanmanız tweetlerinizi daha ilgi çekici hale getirecektir.

6) Rakamlarla İnşa

Rakam kullanılan tweetler %17 daha fazla retweet alıyor.

Alakalı olmak şartıyla rakamlara, sayılara yer vererek tweetlerinizin daha fazla göze çarpmasını sağlayabilirsiniz ve retweetini arttırabilirsiniz.

7) Please RT

“Lütfen RT” gibi kelimeler içeren tweetler 3 kat daha fazla retweet alıyor.

“Lütfen Retweet” yazanlar ise 4 kat daha fazla retweet alıyor.

Ne kadar ilginç dimi? Bu şeye benziyor çay ver 1 lira, çay verir misin 50 kuruş misali :)

Bu ricayı her hesapta ya da her tweette kullanmak da doğru olmayabilir tabi, uygun formatlarda ve hesaplarda deneyebilirsiniz.

8) Uzunluk – Kısalık

71 ile 100 arasında harf kullanan tweetler en fazla retweete sahip tweetlermiş.

140 karakter diye dibine kadar kullanmanın alemi yok yani :)

9) Bitly Kazandırıyor

Bağlantı içeren linklerden Bitly kullananlar, %9,18 daha fazla beğeni ve retweet alıyor.

Bunun sebebi de çoğu kişinin Bitly’e aşinalığının olması olabilir. Bir de Bitly ile link sonuna özel açıklamalar eklenebiliyor, bu da linklerin içeriği hakkında bilgi verdiği için spam algısının da önüne geçmiş oluyor. Örneğin bit.ly/twitter-istatistikleri gibi.

10) 24 Dakika Şöhreti

Bir tweet alacağı retweet sayısının yarısına 24 dakikada ulaşıyor.

Bu tüm etkileşim oranının zirvesidir. Retweet almaya devam edebilirsiniz ama bu çok yavaş ilerler ve zamana yayılır. Bu istatistik ile de şöyle bir sonuç elde edebiliriz, paylaşımlar 24 dakikalık aralarla planlanırsa maksimum etkileşimi almış olursunuz her birinden.

11) Diğerlerini Mentionlamak

Mention içeren ya da aracılığı ile (via) gibi ifadeler içeren tweetler, linklerinin tıklanma oranlarını daha fazla arttırıyor. Etkili kelime ve ifade kullanmanın en iyi yolu başkalarını mentionlamaktır. Mention ile güvenilir insanları işaret ederek tweetlerinizdeki linklerin tıklanma sayısını arttırabilirsiniz.

Örnek vermek gerekir ise

Facebook reklamcılığı ile ilgili bir yazınız var ve burada ünlü bir dijital pazarlamacının da belirttiği bilgiye yer verdiniz. Tweetinizi yazarken bu kişiyi de mentionlayarak yazınızın linkini eklerseniz, tweetinizi ve yazınızı daha güvenilir bir izlenim vereceğinden tıklanmasını da arttıracaktır.

12) En Sona Atmayın

Linklerin yaklaşık %25 daha fazla tıklama alması linklerin yerleştirilmesi ile alakalıdır. Linkleri tweetin en sonuna değil de içeriği bozmayacak şekilde başa ya da orta kısımlara koyarak daha fazla tıklama sağlayabilirsiniz.

13) Zaman Önemli

Twitter’da en iyi post zamanı 13:00 ile 15:00 arası ve en iyi günler Pazartesi ve Perşembe günleri arası.

Bu saat ve günler dahilinde yaptığınız paylaşımlar daha fazla etkileşim alacaklardır.

14) Daha Fazla Link Paylaşın

Tweetlerinde daha fazla linke yer verenler daha fazla takipçiye sahip oluyor. Siz de tweetlerinizde linklere yer vererek takipçi sayınızı arttırabilirsiniz.